Bulwar Filadelfijski

Usytuowany wzdłuż murów miejskich Bulwar Filadelfijski jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych Torunian. Swoją nazwę otrzymał Bulwar w 1977 r., dla upamiętnienia intensywnej współpracy Torunia z amerykańskim miastem Filadelfia.

Bulwar Filadelfijski rozciąga się na prawym brzegu Wisły, od skrzyżowania ul. Bydgoskiej z aleją 500-lecia do Placu 18 stycznia. Biegnie on wzdłuż średniowiecznych murów obronnych, przedzielonych okazałymi bramami i basztami. W bezpośrednim sąsiedztwie Bulwaru znajdują się bramy Klasztorna, Żeglarska i Mostowa oraz baszty Żuraw i Gołębnik. Obok Bramy Klasztornej usytuowany jest obelisk w kształcie kotwicy, symbolizujący kilkusetletnią historię toruńskiego wodnego transportu śródlądowego oraz upamiętniający pierwszą w Polsce Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej, która miała swoją siedzibę w pobliskich Koszarach Racławickich. Przy Bulwarze funkcjonują trzy przystanie, z których najważniejsza znajduje się przy Bramie Mostowej. W sezonie letnim kursuje stąd na Kępę Bazarową kilkunastoosobowa łódź „Katarzynka”.

Bulwar Filadelfijski w Toruniu – historia.

Tereny Bulwaru Filadelfijskiego zostały zagospodarowane dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku, a to przy okazji obchodów 500-nej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika (tzw. Roku Kopernikańskiego). Wcześniej nabrzeże pełniło funkcje wyłącznie handlowe, od czasów średniowiecza znajdował się tu bowiem port handlowy żeglugi śródlądowej. Od pocz. lat 80-tych Bulwar Filadelfijski wyrósł na jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Toruniu, zarówno przez samych Torunian jak i turystów. Latem wzdłuż bulwaru przechadzają się tłumy ludzi, ustawione są tu także liczne kawiarnie i ogródki piwne. Stąd rozciąga się także wspaniały widok na Kępę Bazarową i lewy brzeg Wisły.

Z Bulwarem Filadelfijskim związanych jest kilka ciekawostek. W 1982 r. na bulwarze i położonym w pobliżu Rynku Staromiejskim odbyła się największa, kiedykolwiek zanotowana manifestacja antykomunistyczna. Tutaj także kręcone były zdjęcia do kultowego filmu Marka Piwowskiego „Rejs”.

Zobacz atrakcje Torunia:
przewodnik turystyczny po Toruniu Zoo w Toruniu
atrakcje Torunia Imprezy i festiwale w Toruniu
ciekawe miejsca w Toruniu Kępa Bazarowa w Toruniu
Toruń zabytki
Rynek Staromiejski w Toruniu

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.5/5 (2 votes cast)
Bulwar Filadelfijski, 4.5 out of 5 based on 2 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*