Kępa Bazarowa

Aż do XIX w., czyli do czasu regulacji Wisły, w okolicy Torunia pełno było zalesionych wysp – tzw. „kęp”. Do dziś zachowała się tylko jedna z nich – Kępa Bazarowa.

Kępa Bazarowa niewątpliwie należy do ciekawych miejsc w Toruniu. Położona jest przy lewym brzegu Wisły, naprzeciwko toruńskiego zespołu staromiejskiego. Od lądu wyspa oddzielona jest odnogą Wisły – Małą Wisłą, jej powierzchnia wynosi blisko 70 ha, długość – 2,65 km, a szerokość max – 438 m. W ciągu wieków zmieniała się nie tylko wielkość wyspy, ale także jej położenie względem prawego brzegu i przeznaczenie. Po regulacji Wisły Kępa Bazarowa połączyła się z pobliską Kępą Zielonką, a jej odległość do zespołu staromiejskiego powiększyła się z 220 m w poł. XVI w. do blisko 400 m pod koniec wieku XX. Kępa Bazarowa stanowiła ważne miejsce na mapie Torunia już w czasach średniowiecznych. Tutaj zatrzymywali się przyjeżdżający do miasta kupcy, tu też w 1411 r. podpisany został z krzyżakami I pokój toruński. W czasach nowożytnych na wyspie mieszkali tzw. partacze, czyli rzemieślnicy nie skupieni w żadnym cechu i zwalczani przez cechy za wykonywanie swojej działalności nielegalnie. W XVI i XVII w. na Kępę przepędzane były nierządnice, przez co zyskała ona nazwę „Małpiego Gaju”. W czasach nowożytnych powstała tu także osada Majdan, po której pozostałością jest dziś ulica Majdany.

Ciekawe miejsca w Toruniu – Kępa Bazarowa.

Osadnictwo na Kępie rozwijało się przez całe wieki, a z pocz. XVI w. wyspę połączono z prawym brzegiem stałym mostem, tzw. niemieckim – drugim po Krakowie mostem tego typu w Polsce. Mimo to Kępa nie przekształciła się w kolejną strefę zurbanizowaną Torunia. Wręcz przeciwnie, w XIX w. zaczęła zarastać lasem łęgowym i do dziś utrzymała ona swój rekreacyjny charakter. W 1987 r. na części Kępy utworzony został rezerwat przyrody, który ma na celu ochronę lasu łęgowego wierzbowo – topolowego. Poza przyrodą na Kępie znajduje się jeszcze jedna atrakcja – punkt widokowy przy ulicy Majdany, z którego rozciąga się wspaniały widok na panoramę Torunia.

Poznaj inne zabytki Torunia:
Rynek Staromiejski w Toruniu
Ratusz w Toruniu
Rynek Nowomiejski w Toruniu
Droga Królewska w Toruniu
Toruń Atrakcje

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Kępa Bazarowa, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*