Ogród Zoobotaniczny

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu jest najstarszą tego typu placówką w Polsce. W 2007 r. Ogród został włączony do prestiżowego Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów EAZA.

Ogród Zoobotaniczny położony jest przy ulicy Bydgoskiej, w dzielnicy Bydgoskie Przedmieście. W średniowieczu znajdowała się tu osada rybacka Małe Rybaki, a w czasach nowożytnych Torunianie wydobywali na tym obszarze glinę do wyrobu cegieł. Sam ogród został założony w 1797 r. przez Johanna Gottlieba Schultza – lekarza i miłośnika botaniki. Po uporządkowaniu terenu, wytyczeniu alejek spacerowych, wybudowaniu mostów i śluz Schultz sprowadził do parku wiele oryginalnych, pochodzących z różnych części Europy drzew, krzewów i innych okazów roślin. Z czasem w parku znalazły się także altany, ozdobne posągi, zegar słoneczny oraz ptaszarnia i dwór właściciela. W efekcie powstał wspaniały obszar rekreacyjny, pełen zieleni i romantycznych zakątków. Przez blisko sto lat od śmierci Schultza (1827 r.) ogród często zmieniał właścicieli, a brak spójnego planu jego rozwoju i konserwacji sprawił, że obszar ten znacznie podupadł i zarósł dziką roślinnością.

Przewodnik turystyczny po Toruniu – Zoo w Toruniu.

Przełom w historii ogrodu nastąpił w poł. lat 60-tych, gdy zainteresował się nim Arnbert Sadecki – torunianin mieszkający na stałe w Argentynie i trudniący się obrotem zwierząt egzotycznych. To dzięki jego zaangażowaniu do ogrodu zaczęto sprowadzać zwierzęta, a w konsekwencji również budować specjalne dla nich pomieszczenia i wybiegi. W ciągu kilku dziesięcioleci do Torunia przybyły m.in. lamy, małpy, arui, jaki tybetańskie, papugi ary, owce kameruńskie i niedźwiedzie. Dziś na ponad 8 ha żyje blisko 50 gatunków zwierząt, jest tu ptaszarnia, herpetarium, wybiegi dla niedźwiedzi himalajskich, żubrów czy strusi emu. Na terenie parku występuje ponadto ponad 55 gatunków drzew, z których jedenaście to pomniki przyrody (m.in. dąb szypułkowy, platan klonolistny i leszczyna turecka). W ogrodzie usytuowany jest także elegancki dworek, wzniesiony w XVIII w. na fundamentach krzyżackiej wieży obserwacyjnej.

Zobacz atrakcje Torunia:
atrakcje Torunia Imprezy i festiwale w Toruniu
ciekawe miejsca w Toruniu Kępa Bazarowa w Toruniu
Toruń zabytki
Rynek Staromiejski w Toruniu
Ratusz w Toruniu

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Ogród Zoobotaniczny, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*