Panorama toruńska

Z żadnego innego miejsca panorama Torunia nie prezentuje się tak dobrze jak z Kępy Bazarowej. Wrażenie jest jeszcze większe, gdy miasto ogląda się w nocy – podświetlone budynki przepięknie odbijają się wtedy w wodach Wisły.

W ostatnich latach Panorama toruńska wytypowana została przez czytelników „National Geographic Polska” za jedno z najpiękniejszych widoków na świecie, natomiast czytelnicy „Rzeczpospolitej” uznali ją za jeden z Siedmiu Cudów Polski. Takim wyborom trudno się dziwić. Obraz zespołu staromiejskiego z lewego brzegu Wisły dosłownie zapiera dech w piersiach. Władze miasta utworzyły nawet w okolicy ul. Majdany specjalny punkt widokowy, by turyści i mieszkańcy mogli spokojnie rozkoszować się widokiem strzelistych wież i surowych budynków z czerwonej cegły. Panorama to dziś jedna z większych atrakcji Torunia, chętnie uwieczniana na obrazach, reprodukowana na pocztówkach i różnorodnych pamiątkach.

Zabytki panoramy toruńskiej.

Panorama toruńska rozpoczyna się przy moście drogowym im. J. Piłsudskiego, a kończy przy moście kolejowym im. E. Malinowskiego. Patrząc od lewej strony zespół Panoramy tworzą: dawne Koszary Racławickie, zabytkowe, utrzymane w stylu gotyckim i barokowym spichlerze, Brama Klasztorna, Baszta Gołębnik, kościół Ducha Świętego i kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Dwór Artusa, Ratusz Staromiejski, Brama Żeglarska, Pałac Dąmbskich, katedra śś. Janów (bodaj najpiękniej prezentujący się budynek w całym zespole), Dom Eskenów, Baszta Żuraw, Hotel Spichrz, Brama Mostowa, Baszta Wartownia, Dwór Mieszczański, ruiny zamku krzyżackiego, dawny zbór ewangelicki na Rynku Nowomiejskim, kościoły św. Jakuba i Katarzyny, Magazyny Saperów, Bastion Menniczy i kilka secesyjnych kamienic. Wzdłuż tego przepięknego zespołu staromiejskiego rozciąga się Bulwar Filadelfijski, ulubiona promenada spacerowa Torunian.

Do punktu widokowego przy ul. Majdany można dotrzeć na kilka sposobów. Latem pomiędzy prawym brzegiem Wisły (Brama Mostowa) a Kępą Bazarową kursuje statek „Katarzynka”. Na Kępę można także dojść pieszo przez most Piłsudskiego albo dojechać wybranymi środkami komunikacji miejskiej.

Zobacz atrakcje Torunia:
Bulwar Filadelfijski w Toruniu
przewodnik turystyczny po Toruniu Zoo w Toruniu
atrakcje Torunia Imprezy i festiwale w Toruniu
ciekawe miejsca w Toruniu Kępa Bazarowa w Toruniu
Toruń zabytki

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Panorama toruńska, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*