Toruńskie pierniki

Piernik – to prawdziwy symbol Torunia, znany i ceniony na całym świecie. Od wielu wieków toruńskie pierniki wyróżnia niepowtarzalny smak i artystyczna forma, jaką nadają ciastu tutejsi mistrzowie piernikarstwa.

Dogodne położenie Torunia w pobliżu ważnych szlaków handlowych spowodowało, że już od wczesnego średniowiecza miasto było doskonale zaopatrzone w produkty pochodzące z krajów Lewantu. Toruńscy ciastkarze chętnie eksperymentowali z orientalnymi przyprawami – cynamonem, imbirem, goździkami, gałką muszkatołową czy kardamonem, w efekcie czego z czasem stworzyli oni prawdziwie unikalne receptury i zaczęli wypiekać znakomite pierniki. Przypuszcza się, że Torunianie wyrobem pierników zajmowali się już w XIII w., choć pierwsza, oficjalna wzmianka o rzemiośle piernikarskim pojawiła się w źródłach dopiero z końcem XIV w. W średniowieczu i czasach nowożytnych działało w Toruniu wielu piernikarzy, a każdy posiadał swoje własne przepisy. Były one pilnie strzeżone nie tylko przed rodzimą, ale także zagraniczną konkurencją – zwłaszcza piernikarzami z Norymbergii i Królewca. W 1763 r. powstała w Toruniu pierwsza fabryka produkująca pierniki na masową skalę. Jej właścicielem był Jan Weese, a tradycje piernikarskie tego zakładu kontynuuje dziś Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A.

Toruń

Toruńskie pierniki - Muzeum Piernika.

W Toruniu wszystko kręci się wokół piernika. Jest tu Muzeum Piernika, założone w 2006 r. w budynku XVI-wiecznej piekarni, w którym można poznać starodawne receptury i wziąć udział w warsztatach wypiekania pierników przy użyciu tradycyjnych, średniowiecznych metod. W czerwcu każdego roku odbywa się w Toruniu Święto Piernika, podczas którego można zapoznać się z wszystkimi etapami prowadzącymi do powstania piernika, od obróbki ziaren zbóż, poprzez wyrób mąki, przygotowywanie ciasta, aż do samego procesu wypieku. Podczas Święta Piernika można także zobaczyć wystawę pierników ludowych, posłuchać najciekawszych legend związanych z piernikarskim rzemiosłem oraz wziąć udział w pokazach ulicznych artystów. To jednak nie wszystko, w Toruniu znajduje się Piernikowe Miasteczko oraz Piernikowa Aleja Gwiazd. Ta ostatnia usytuowana jest przed Dworem Artusa, a składają się na nią tablice w kształcie słynnej piernikowej „katarzynki” z autografami znanych Torunian.

Zobacz atrakcje Torunia:
Panorama toruńska
Bulwar Filadelfijski w Toruniu
przewodnik turystyczny po Toruniu Zoo w Toruniu
atrakcje Torunia Imprezy i festiwale w Toruniu
Toruń zabytki

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.5/5 (2 votes cast)
Toruńskie pierniki, 4.5 out of 5 based on 2 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*