Zabytki Torunia

Rynek Staromiejski w Toruniu jest jednym z najpiękniejszych placów miejskich w Polsce. Pośrodku Rynku wznosi się okazały Ratusz Staromiejski, stanowiący zlepek różnych stylów architektonicznych – gotyku, neogotyku oraz manieryzmu niderlandzkiego. Przy placu usytuowany jest także Dwór Artusa, który dawniej zaszczycali swoją obecnością znakomici rycerze i notable. Na Rynku znajduje się wreszcie najsłynniejszy pomnik Mikołaja Kopernika – dzieło XIX – wiecznego artysty Fryderyka Tiecka, które przedstawia astronoma odzianego w togę, trzymającego astrolabium i wskazującego palcem niebo.
 
 
Ratusz Staromiejski w ToruniuRatusz Staromiejski w Toruniu – ta gotycka budowla, ozdobiona szczytami i narożnymi wieżyczkami w stylu manieryzmu niderlandzkiego, to jeden z najpiękniejszych przykładów architektury mieszczańskiej na terenie Europy Środkowej. Ratusz posiada także bogatą historię – to tutaj m.in. obradowały Stany Prus Królewskich, tutaj także, w 1501 r., zmarł król Jan Olbracht. Dziś w gmachu Ratusza mieści się Muzeum Okręgowe, w którym można zobaczyć zabytkowe formy do pierników.
 
 
Rynek Nowomiejski w ToruniuRynek Nowomiejski w Toruniu stanowił niegdyś główny ośrodek administracyjny i handlowy Nowego Miasta – przez długi czas odrębnego od Torunia organizmu miejskiego. Obecnie w centralnym punkcie Rynku wznosi się elegancki kościół ewangelicki pw. Trójcy Świętej – kościół jednak tylko z nazwy, ponieważ od kilku dziesięcioleci pełni on funkcje świeckie.
 
 
Droga Królewska w ToruniuDroga Królewska w Toruniu – już w czasach średniowiecza tak przyjęło się nazywać reprezentacyjny trakt biegnący z Kępy Bazarowej, przez most na Wiśle, Bulwar Filadelfijski i ulicę Żeglarską na Rynek Staromiejski. Przy ul. Żeglarskiej – ostatnim odcinku Drogi Królewskiej, wznoszą się najpiękniejsze w Toruniu kamienice, a także najważniejsza w mieście świątynia – Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.
 
 
Dwór Artusa w ToruniuDwór Artusa w Toruniu przepięknie zapisał się na kartach historii Torunia. W średniowieczu i w czasach nowożytnych Dwór odwiedzali m.in. polscy królowie, mistrzowie zakonu krzyżackiego oraz wpływowi kupcy hanzeatyccy. Dzisiejszy Dwór Artusa to budowla z końca XIX w., utrzymana w eleganckim stylu neorenesansu niderlandzkiego.
 
 
Bazylika katedralna w ToruniuBazylika katedralna w Toruniu – ta perła architektury gotyckiej była w przeszłości świadkiem chrztu Mikołaja Kopernika. Dziś warto tu zajrzeć po to, żeby zobaczyć wspaniały, XVI – wieczny tryptyk św. Wolfganga oraz największy w Polsce dzwon z epoki średniowiecza – Tuba Dei. Warto także zwrócić uwagę na zegar flisaczy zdobiący wieżę od strony Wisły.
 
 
Kamienice w ToruniuKamienice mieszczańskie w Toruniu to widomy znak dawnej potęgi gospodarczej Torunia. W XVI i XVII w. tutejsi kupcy bogacili się na handlu wiślanym, a uzyskane w ten sposób majątki przeznaczali na budowę okazałych rezydencji. Dziś najbardziej znaną kamienicą mieszczańską Torunia jest tzw. Dom Kopernika, czyli dwa, połączone ze sobą tzw. „spichlerzo-domy”. To właśnie tutaj, jak głosi miejska legenda, miał przyjść na świat wielki polski astronom.
 
 
Zamek w ToruniuRuiny zamku krzyżackiego w Toruniu przypominają o wygranej przez Polaków Wojnie trzynastoletniej z Zakonem Krzyżackim i o powrocie Ziemi Chełmińskiej wraz z Toruniem w granice państwa polskiego. Zburzenie zamku przez toruńskich mieszczan było zresztą bezpośrednią przyczyną wybuchu tej wojny. Dziś w zachowanych podziemiach znajdują się przeróżne wystawy stałe i tymczasowe, natomiast w obrębie ruin organizowane są imprezy plenerowe.
 
 
Krzywa Wieża w ToruniuKrzywa Wieża w Toruniu – tak się składa, że pochyloną wieżą mogą się poszczycić nie tylko pizańczycy, ale także i torunianie. Krzywa Wieża w Toruniu to XIV – wieczna baszta obronna, która jest odchylona od pionu o 1,46 m! Jak głosi miejska legenda, wieża obrazuje życiową równię pochyłą swojego fundatora – krzyżackiego zakonnika.
 
 
Bramy miejskie w ToruniuBramy miejskie w Toruniu – w średniowieczu było ich osiem, a każda z nich usytuowana była przy ważnym szlaku komunikacyjnym. Z potężnego, bo podwójnego systemu toruńskich obwarowań, do dziś zachowały się trzy bramy – Żeglarska, Klasztorna i Mostowa – położone wzdłuż nadwiślańskiego bulwaru. Szczególną wartość ma dla torunian Brama Żeglarska – w przeszłości najbardziej reprezentacyjna brama miasta, przez którą wjeżdżali do miasta królowie i wysocy rangą dostojnicy państwowi.
 
 
Baszty w ToruniuBaszty miejskie w Toruniu – Krzywa Wieża, Gołębnik, Żuraw, Wartownia czy Monstrancja – to wspaniale zachowane pozostałości średniowiecznych fortyfikacji Torunia. Wszystkie baszty zbudowane zostały na przełomie XIII i XIV w., a najciekawszą z nich jest dziś bez wątpienia Krzywa Wieża – odchylona od pionu o 1,46 metra!
 
 
Okrąglak w ToruniuAreszt Śledczy – „Okrąglak” w Toruniu to prawdziwa toruńska Bastylia. To także jeden z najciekawszych w Europie budynków użyteczności publicznej, wzniesionych na planie koła, a tym samym nawiązujących do idei głoszonych przez brytyjskiego filozofa Jeremy’ego Benthama, który uznawał koło za figurę doskonałą. Okrągłe więzienie miało w zamyśle jego twórców, zniwelować różnicę pomiędzy więźniami.
 
 
Pałace w ToruniuPałace w Toruniu podlegały w ciągu wieków licznym przebudowom. Torunianie szczególnie chętnie wznosili budowle w stylu późnobarokowym i rokoko, ale na skutek ścisłego podążania za trendami architektonicznymi, nie potrafili się oni oprzeć pokusie, by ich następnie nie rekonstruować. Dziś nie dziwi zatem fakt, że wiele pałaców stanowi zlepki stylów architektonicznych. Do najciekawszych przykładów toruńskiej architektury pałacowej należą Pałac Dąmbskich oraz Pałac Jakuba Meissnera.
 
 

Toruń zabytki

Toruń, fot. Shutterstock

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.8/5 (4 votes cast)
Zabytki Torunia, 4.8 out of 5 based on 4 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*