Areszt Śledczy – „Okrąglak”

W Toruniu wyrazy „Bastylia” lub „Beczka” kojarzą się tylko z jednym – z Aresztem Śledczym „Okrąglakiem”. Architektura tego wzniesionego w połowie XIX w. budynku nawiązywała w sposób bezpośredni do idei głoszonych przez Jerem’ego Benthama, według którego koło – figura doskonała – miała zbawienny pływ na myślenie każdego człowieka.

Idea budowania okrągłych więzień, w których każdy uwięziony, poprzez usytuowanie swojej celi w równej odległości od środka, miał czuć się równy, zrodził się we Francji. Tam po raz pierwszy zastosowano teorię Benthama, zgodnie z którą człowiek przebywający w kole mógł zapomnieć o przeszłości i przyszłości, przez co mógł skupić się tylko na tym co było „tu i teraz”, a w konsekwencji wyciszyć się i odprężyć. Okrągłe więzienia doskonale przyjęły się w amerykańskim stanie Pensylwania, dlatego zaczęto je z czasem nazywać pensylwańskimi. W 1864 r. swój własny „okrąglak” postanowili też zbudować w Toruniu Prusacy.

Nowy toruński Areszt Śledczy stanął u zbiegu Fosy Staromiejskiej i ulicy Piekary, a następnie został on połączony specjalnym korytarzem z gmachem sądu i policji. Umieszczone na kole cele nie posiadały drzwi, a jedynie kraty. Więźniowie byli nie tylko izolowani, ale także obserwowani przez strażników ukrytych za lustrami weneckimi, które mieściły się pod metalowymi schodami w centralnej części budynku. Zgodnie z rozwiązaniami przyjętymi w Stanach Zjednoczonych więźniowie „Okrąglaka” otrzymywali także Biblię – uznawaną w owym czasie za jedyną lekturę, która mogła ich sprowadzić z powrotem na dobrą drogę.

Toruń zabytki - „Bastylia”

Podczas II wojny światowej toruńską „Bastylię” zajmowało Gestapo, a w celach więzienia przetrzymywano członków ruchu oporu, alianckich agentów oraz ludność cywilną. Osoby stawiające największy opór umieszczane były w ciemniach i karcerach ulokowanych w podziemiach więzienia. W czasach PRL-u w „Okrąglaku” osadzono zabójców księdza Jerzego Popiełuszki. Dziś natomiast jest tutaj areszt śledczy, w którym przetrzymywanych jest ok. 150 osób.

Poznaj inne zabytki Torunia:
Toruń atrakcje Pałace w Toruniu
Toruń Atrakcje
Toruńskie pierniki
Panorama toruńska
Bulwar Filadelfijski w Toruniu

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*