Baszty miejskie

Wzdłuż podwójnego systemu obwarowań Starego Miasta usytuowane były w przeszłości 33 baszty. W naszym przewodniku po Toruniu opisujemy osiem zachowanych obiektów. Są to: Krzywa Wieża, Żuraw, Gołębnik, Monstrancja, Wartownia i trzy baszty bezimienne.

Najbardziej znaną toruńską basztą jest bez wątpienia Krzywa Wieża. Została ona wzniesiona w II poł. XIII w., przy dzisiejszej ul. Pod Krzywą Wieżą i z początku niczym szczególnym się nie wyróżniała. Z czasem jednak baszta zaczęła się pochylać, a spowodowane to było osuwaniem się piasków słabego, gliniano – piaszczystego podłoża, na którym została zbudowana. Baszta przechylała się do momentu, w którym natrafiła na twardsze podłoże, dlatego nie została rozebrana. Pomiar wykonany w 2007 r. wykazał, że Krzywa Wieża jest odchylona od pionu o 1,46 metra. Dziś w jej wnętrzu mieści się Toruńska Agenda Kulturalna oraz popularna kawiarnia Krzywa Caffe.

Kolejne dwie baszty, Żuraw i Gołębnik, usytuowane są przy Bulwarze Filadelfijskim. Baszta Żuraw (nr 6) wzniesiona została pod koniec XIII w. i przez szereg lat pełniła funkcję miejskiego żurawia. W I poł. XIX w. władze Torunia postanowiły połączyć basztę ze znajdującym się obok budynkiem Spichrza Szwedzkiego. Druga baszta – Gołębnik (nr 40), wzniesiona została z pocz. XIV w. Jest to dziś najwyższa w Toruniu budowla o charakterze obronnym, a jej nazwa wywodzi się z XIX w., gdy Prusacy zainstalowali na niej dwa gołębniki. Gołębnik jest też najbardziej okazałą z zachowanych baszt. Poszczególne fasady zdobią ostrołukowe blendy oraz malowany fryz.

Przewodnik po Toruniu - baszty miejskie.

Usytuowana przy ul. Podmurnej 4/6 baszta Wartownia stanowi dziś jeden zespół architektoniczny z Dworem Mieszczańskim Bractwa św. Jerzego. Jest to najprawdopodobniej najstarsza, zachowana do dziś baszta Torunia, która w średniowieczu stanowiła część zamku krzyżackiego. W jej wnętrzu znajduje się Towarzystwo Współpracy z Miastami Bliźniaczymi Torunia. Przy ul. Podmurnej wznosi się także Baszta Monstrancja (nr 16), zbudowana w II poł. XIII w. i przekształcona w XV w. w budowlę ośmioboczną. Nazwa baszty wywodzi się najprawdopodobniej od znajdującego się na jej szczycie metalowego słońca, które z daleka przypomina właśnie monstrancję.

Poznaj inne zabytki Torunia:
Toruń zabytki Areszt Śledczy – „Okrąglak”
Toruń atrakcje Pałace w Toruniu
Toruń Atrakcje
Toruńskie pierniki
Panorama toruńska

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Baszty miejskie, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*