Bazylika katedralna

Planując zwiedzanie Torunia koniecznie trzeba pamiętać o Bazylice katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, największej świątyni Torunia. To tutaj ochrzczony został Mikołaj Kopernik, tutaj także spoczęło serce króla Jana Olbrachta.

Pierwsza fara Starego Miasta powstała zapewne w latach 30-tych XIII w. i służyła Torunianom przez kilkadziesiąt lat. Do dziś zachowały się z tej budowli fundamenty i część północnej oraz wschodniej ściany. Druga świątynia została wzniesiona z pocz. XIV w. Była to budowla trójnawowa z prezbiterium, które przetrwało do naszych czasów.

Bazylika katedralna Toruń

Bazylika katedralna w Toruniu. Autor zdjęcia: Ludwig Schneider, licencja: CC BY-SA


Swój dzisiejszy wygląd uzyskał natomiast kościół w II poł. XV w. Podwyższono wtedy nawy, od zachodu wzniesiono nową wieżę, a południową część świątyni otoczono wieńcem kaplic. W czasach reformacji kościół służył zarówno katolikom jaki i protestantom, natomiast pod koniec XVI w. pieczę nad nim przejęli jezuici. Toruńska fara stała się kościołem parafialnym po kasacie zakonu jezuitów pod koniec XVIII w.

Bazylika katedralna Toruń

Bazylika katedralna w Toruniu, wnętrze. Autor zdjęcia: Pko, licencja: CC BY-SA

Zwiedzanie Torunia i bazyliki.

Bazylika jest prawdziwą perłą architektury gotyckiej. Posiada trzy, wysokie na 27 m nawy, prezbiterium i masywną wieżę, otoczoną z dwóch stron aneksami z kruchtami. Prezbiterium dekorowane jest wspaniałymi, XIV-wiecznymi malowidłami, przedstawiającymi patronów świątyni – św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelistę oraz m.in. scenę Sądu Ostatecznego i Ukrzyżowanie na drzewie Jessego. W ołtarzu głównym znajduje się tryptyk św. Wolfganga z pocz. XVI w., natomiast nad ołtarzem usytuowany jest XIV-wieczny krucyfiks. Jednym z cenniejszych obiektów wyposażenia bazyliki jest także XV-wieczna chrzcielnica, przy której, prawdopodobnie został ochrzczony Mikołaj Kopernik. Zarówno korpus świątyni, jak i kaplice boczne zdobią w przeważającej mierze barokowe i rokokowe ołtarze.

Bazylika katedralna Toruń

Bazylika katedralna w Toruniu, sklepienie. Autor zdjęcia: Pko, licencja: CC BY-SA


Osobną atrakcją dla zwiedzających bazylikę w Toruniu jest wieża, w której z pocz. XVI w. umieszczony został gotycki dzwon Tuba Dei. Jest to dziś największy średniowieczny dzwon w Polsce. Warto także zwrócić uwagę na zegar flisaczy zdobiący wieżę od strony Wisły. Posiada on tylko jedną wskazówkę i w ten właśnie sposób odmierza czas.

Bazylika Toruń

Bazylika w Toruniu – ołtarz Najświętszego Sakramentu. Autor zdjęcia: Pko, licencja: CC BY-SA


Bazylika Toruń

Bazylika w Toruniu – płaskorzeźba św. Maria Magdalena. Autor zdjęcia: Pko, licencja: CC BY-SA


Poznaj inne zabytki Torunia:
co zwiedzić w Toruniu Kamienice mieszczańskie w Toruniu
Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu
Krzywa Wieża w Toruniu
co zobaczyć w Toruniu Bramy miejskie w Toruniu
Toruń Atrakcje

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Bazylika katedralna, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*