Bramy miejskie

W średniowieczu Stare i Nowe Miasto otoczone zostały potężnym systemem murów obronnych. Dziś można zobaczyć w Toruniu fragmenty dawnych fortyfikacji znajdujące się wzdłuż bulwaru nadwiślańskiego, gdzie wznoszą się trzy okazałe bramy miejskie: Klasztorna, Żeglarska i Mostowa.

Pierwsze umocnienia, wały ziemno – drewniane, powstały wokół Torunia już w I poł. XIII w. Budowa murowanych fortyfikacji nastąpiła wkrótce po powtórnej lokacji Starego Miasta, czyli w II poł. XIII w. System (poza częścią południową) złożony był z podwójnego ciągu murów, wyższego od strony miasta i niższego od strony zewnętrznej. Mury dzieliło tzw. międzymurze, a całość otaczała fosa. Jedynie od strony południowej, graniczącej z Wisłą, mur był pojedynczy. Do miasta prowadziło osiem bram, które znajdowały się przy głównych szlakach komunikacyjnych. Również Nowe Miasto otoczone zostało podobnym systemem obwarowań, a ze Starym Miastem łączyły je dwie dodatkowe bramy.

Co zobaczyć w Toruniu - bramy miejskie.

Z wszystkich bram miejskich Torunia do dziś ostały się jedynie trzy: Klasztorna, Żeglarska i Mostowa. Brama Klasztorna, która wznosi się nad ulicą św. Ducha, powstała w I poł. XIV w. i została rozbudowana z początkiem wieku XV. Swoją nazwę wzięła ona od znajdującego się tutaj w przeszłości klasztoru sióstr Benedyktynek. Brama została wzniesiona w stylu gotyku flandryjskiego, a uwagę zwraca przede wszystkim jej przysadzistość. W XIX w. brama szczęśliwie uniknęła wyburzenia i została przystosowana do celów mieszkalnych. Na prawo od Bramy Klasztornej, nad ulicą Żeglarską, wznosi się z kolei Brama Żeglarska. Wzniesiona w I poł. XIV w. stanowiła ona jedną z najważniejszych bram miasta. Tutaj rozpoczynała się Via Regia – Droga Królewska, która prowadziła ulicą Żeglarską przez Rynek Staromiejski i dalej ulicą Chełmińską do Bramy Chełmińskiej. To przy Bramie Żeglarskiej witani byli królowie i inni przybywający do Torunia notable. W ciągu kilku stuleci Brama Żeglarska była kilkakrotnie przebudowywana, a gdy utraciła znaczenie obronne została najpierw przekształcona na więzienie, a później zaadaptowana do celów mieszkalnych. Ostatnia z zachowanych bram – Brama Mostowa – wznosi się nad ulicą Mostową. Została ona zbudowana w I poł. XV w. i znacznie przebudowana w poł. XIX w. Brama Mostowa to dwupiętrowa budowla zwieńczona krenelażem i ozdobiona oryginalnym fryzem. Dziś w jej wnętrzu znajduje się biuro miejskiego konserwatora zabytków.

Do dziś nie zachowało się pięć bram Starego Miasta: Brama Starotoruńska (przy skrzyżowaniu ulic Mikołaja Kopernika, Pod Krzywą Wieżą i Fosy Staromiejskiej), Brama Chełmińska (w okolicy Szosy Chełmińskiej), Brama Paulińska (w sąsiedztwie Mostu Paulińskiego), Brama Kotlarska (przy ul. Szerokiej) i Brama Łazienna (przy ul. Łaziennej). Z Bram Nowego Miasta do dziś nie przetrwała ani jedna.

Poznaj inne zabytki Torunia:
przewodnik po Toruniu Baszty miejskie w Toruniu
Toruń zabytki Areszt Śledczy – „Okrąglak”
Toruń atrakcje Pałace w Toruniu
Toruń Atrakcje
Toruńskie pierniki

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Bramy miejskie, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*