Droga Królewska

Toruńska Droga Królewska prowadziła od Kępy Bazarowej, przez most nad Wisłą, a następnie przez odcinek dzisiejszego Bulwaru Filadelfijskiego i ulicę Żeglarską wprost na Rynek Staromiejski.

Był to najbardziej reprezentacyjny trakt miejski, otoczony wspaniałymi kamienicami, pałacami i okazałymi budowlami sakralnymi. Za każdym razem, gdy do Torunia przybywał król, mieszczanie urządzali mu wspaniałe powitanie. Główne uroczystości odbywały się przy ul. Żeglarskiej – głównym trakcie handlowym, komunikacyjnym, a także reprezentacyjnym miasta. Tuż przed Bramą Żeglarską król otrzymywał z rąk patrycjatu symboliczne klucze do miasta, a następnie, przy wtórze dzwonu Tuba Dei, udawał się do bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Po odśpiewaniu hymnu dziękczynnego Te Deum król kierował się dalej w stronę Rynku i Ratusza Staromiejskiego. Ulica Żeglarska stanowiła najdłuższy odcinek Drogi Królewskiej w Toruniu, nic dziwnego więc, że to właśnie tu wzniesiono najbardziej okazałe w mieście kamienice i pałace.

Droga Królewska w Toruniu

Droga Królewska w Toruniu. Autor zdjęcia: Pko, licencja: CC BY-SA

Ciekawe miejsca Drogi Królewskiej w Toruniu.

Pod numerem 2, obok Bramy Żeglarskiej, znajduje się najstarsza zapewne kamienica Torunia, wybudowana w latach 30-tych XIII w. W dwudziestoleciu międzywojennym działał tu Hotel pod Lwem, w którym swoją pracownię posiadał Julian Fałat. Pod numerem 5 wznosi się gotycka kamienica z przełomu XIII i XIV w. – dawna siedziba Bractwa Kupieckiego. Pod numerem 8 znajduje się słynny Pałac Dąmbskich, ze wspaniałą, barokową fasadą, która w XVIII w. była wzorem architektonicznym dla wielu toruńskich patrycjuszy. Pod numerem 13 wznosi się gotycka kamienica z XV w., z oryginalną, polichromowaną fasadą. W jej wnętrzu można obejrzeć jeden z najstarszych w Toruniu stropów oraz wspaniałe, XVIII-wieczne polichromie. Pod numerem 22 stoi okazała kamienica dr Jakuba Teodora Riessa, niegdyś rokokowo – klasycystyczna, dziś w formie, jaką otrzymała podczas przebudowy w XIX w. Pod numerem 25 uwagę przyciąga wreszcie XVI-wieczna kamienia o okazałej, klasycystycznej fasadzie i wspaniałych, renesansowych sklepieniach na parterze.

Droga Królewska w Toruniu, Łuk Cezara

Droga Królewska w Toruniu, Łuk Cezara. Autor zdjęcia: Schorle, licencja: CC BY-SA

Poznaj inne zabytki Torunia:
zabytki Torunia Dwór Artusa w Toruniu
zwiedzanie Torunia Bazylika katedralna w Toruniu
co zwiedzić w Toruniu Kamienice mieszczańskie w Toruniu
Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu
Toruń Atrakcje

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Droga Królewska , 4.0 out of 5 based on 1 rating

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*