Dwór Artusa

Dwór Artusa w Toruniu to obok Ratusza Staromiejskiego najbardziej okazały gmach toruńskiej starówki i jeden ze znanych zabytków Torunia. Dziś mieści się tu Centrum Kultury Dwór Artusa oraz Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Obecny Dwór Artusa to już trzeci tego typu budynek przy Rynku Starego Miasta. Pierwszy, gotycki Dwór Artusa powstał w tym miejscu pod koniec XIV w. i był wówczas jedną z najpiękniejszych budowli Torunia. Budynek był własnością Bractwa św. Jerzego, a spotykali się w nim, inspirowani legendą o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu, znakomici ówcześni rycerze i notable. O znaczeniu Dworu Artusa świadczy fakt, że w 1466 r. został w tu zaprzysiężony II pokój toruński, zgodnie z którym Prusy Królewskie i Warmia powróciły do Polski. W ciągu wieków na Dworze bywali królowie polscy, szwedzcy, władcy Prus, wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego, a także potężni kupcy i przedstawiciele Hanzy.

Dwór Artusa Toruń

Dwór Artusa w Toruniu. Autor zdjęcia: Pko, licencja: CC BY-SA


Z pocz. XIX w. ówczesne władze Torunia postanowiły zburzyć Dwór i postawić w jego miejscu nowy, bardziej okazały budynek. Został on ukończony w 1829 r., parter przeznaczono na salę widowiskową, piętro natomiast miało służyć celom reprezentacyjnym. Do 1842 r., czyli do czasu rozwiązania Bractwa św. Jerzego, budynek nosił swoją pierwotną nazwę, później został przemianowany na Teatr Miejski. Przez całą niemal II połowę XIX w. odbywały się tu uroczyste bale i huczne spotkania bractw cechowych.
Dwór Artusa Toruń

Dwór Artusa w Toruniu. Autor zdjęcia: magro_kr, licencja: CC BY-NC-ND

Zabytki w Toruniu – Dwór Artusa.

Trzeci Dwór Artusa wzniesiony został 1891 r. według projektu Rudolpha Schmidta. Otrzymał on wspaniałą, trójkondygnacyjną fasadę w stylu neorenesansu niderlandzkiego i został zwieńczony czterospadowym dachem z charakterystycznymi dla wcześniejszych budowli wieżyczkami. Parter nowego budynku przeznaczony został do celów usługowo – gastronomicznych, piętra miały natomiast służyć organizacjom o charakterze społecznym i kulturalnym. W okresie dwudziestolecia międzywojennego w Dworze znów urządzane były ważne uroczystości, bywali w nim też najważniejsi przedstawiciele świata polityki i kultury. Po II wojnie światowej obiekt przeszedł na własność Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, natomiast w poł. lat 90-tych pieczę nad nim przejęło Centrum Kultury Dwór Artusa. Od tego czasu w Dworze Artusa organizowane są wystawy, spotkania literackie i wydarzenia o charakterze kulturalnym. Poznając zabytki Torunia, koniecznie trzeba pamiętać również o tym miejscu.

Dwór Artusa Toruń

Dwór Artusa w Toruniu, ozdobne sklepienie. Autor zdjęcia: Pko, licencja: CC BY-SA


Poznaj inne zabytki Torunia:
zwiedzanie Torunia Bazylika katedralna w Toruniu
co zwiedzić w Toruniu Kamienice mieszczańskie w Toruniu
Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu
Krzywa Wieża w Toruniu
Toruń Atrakcje

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.5/5 (2 votes cast)
Dwór Artusa, 4.5 out of 5 based on 2 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*