Kamienice mieszczańskie

Na mocy II pokoju toruńskiego 1466 r. Toruń wraz z Prusami Królewskimi włączony został do państwa polskiego. Od tego czasu, cieszące się znaczną autonomią i przywilejami miasto zanotowało ogromny wzrost gospodarczy, a wzbogaceni na handlu wiślanym kupcy wybudowali pośrodku Torunia okazałe kamienice.

Jakie miejsca warto zwiedzić w Toruniu? Na uwagę zasługują przede wszystkim trzy kamienice: Dom Kopernika, Dom Eskenów i Kamienica Pod Gwiazdą. Dom Kopernika stoi przy ul. Kopernika 15/17 – dawnej ul św. Anny. Właściwie są to dwie późnogotyckie kamienice, wzniesione w II poł. XV w. Oficjalnie przyjmuje się, że to właśnie w tym miejscu przyszedł na świat Mikołaj Kopernik, jak jednak było naprawdę – chyba już nigdy nie da się ustalić. Faktem jest jednak, że w przeszłości domy te należały do ojca Mikołaja – kupca z Krakowa, który ożenił się z Barbarą Watzenrode i zamieszkał w Toruniu w poł. XV w. Obie kamienice są typowymi przykładami tzw. „spichlerzo-domów” lub „domów–składów”, w obręb których wchodziły zarówno pomieszczenia mieszkalne jak też magazyny. Kamienica pod numerem 15 to jeden z najokazalszych przykładów gotyckiej architektury mieszkalnej na terenie Polski północnej. Na uwagę zasługuje przede wszystkim bogato dekorowana, przednia elewacja budynku, a we wnętrzu także wysoka sień, izba tylnego traktu i kantorek kupiecki. Obecnie w obu kamienicach mieści się Muzeum – Dom Mikołaja Kopernika, prezentujące cztery stałe wystawy: „Mikołaj Kopernik – Życie i Dzieło”, „Pracownia Uczonego”, „Rekonstrukcja muzeum polskiego w Rapperswilu” i „Wnętrza mieszczańskie”.

Co warto zwiedzić w Toruniu.

Dom Eskenów, usytuowany jest przy ul. Łaziennej 16, został wybudowany pod koniec XIV w. Niecałe dwa wieki później kamienica przeszła w posiadanie zamożnej rodziny Eskenów, która dokonała jej przebudowy w stylu renesansowym. W poł. XIX w. budynek zaadaptowano na spichlerz i pomalowano na kolor czerwony, skąd wzięła się jego druga nazwa – Czerwony Spichlerz. Dziś mieści się tu Muzeum Archeologii i Historii, a z zewnątrz można podziwiać oryginalny, renesansowy portal z piaskowca.

Kamienica Pod Gwiazdą usytuowana jest przy Rynku Staromiejskim 35, a została wybudowana jeszcze w II poł. XIII w. Prze kolejne wieki kamienica zmieniała swój wygląd zgodnie z panującymi trendami w architekturze. Ostatnie znaczące prace przeprowadzono tu pod koniec XVII w., a kamienica zyskała wtedy styl barokowy. Fasadę pokryły rzeźbione przedstawienia kwiatów i owoców, drzwi wejściowe obramowano natomiast bogato zdobionym portalem. W XIX w. salę pierwszego piętra budynku pokryła jeszcze klasycystyczna polichromia. Dziś wnętrze Kamienicy Pod Gwiazdą zajmuje Dział Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Poznaj inne zabytki Torunia:
Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu
Krzywa Wieża w Toruniu
co zobaczyć w Toruniu Bramy miejskie w Toruniu
przewodnik po Toruniu Baszty miejskie w Toruniu
Toruń Atrakcje

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Kamienice mieszczańskie, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*