Krzywa Wieża

Krzywa Wieża w Toruniu to dziś jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Torunia. Legenda głosi, że wieżę wzniósł w ramach pokuty jeden z toruńskich krzyżaków, a jej pochylenie symbolizowało życie zakonnika – prawdziwą równię pochyłą.

Toruńska Krzywa Wieża została najprawdopodobniej zbudowana na przełomie XIII i XIV w. Stanowiła jeden z elementów obronnych miasta, mierzyła 15 metrów i niczym specjalnie się nie wyróżniała. Przez basztę przebiegał ganek strażniczy, który łączył poszczególne części murów obronnych, a ściana budowli od strony miasta była zabudowana tylko w połowie, co wydatnie ułatwiało wciąganie na nią amunicji. Pech chciał jednak, że baszta zaczęła się z czasem przechylać, a spowodowane to było usuwaniem się spod niej piasków. Okazało się, że wieża ustawiona została na niezwykle delikatnym, piaszczysto-gliniastym gruncie, który nie był w stanie udźwignąć jej ciężaru. Baszta przechylała się do czasu, gdy natrafiła na twardszy grunt i z tego względu nie została rozebrana, tylko odpowiednio wzmocniona. Pomiar wykonany w 2007 r. wykazał, że Krzywa Wieża odchylona jest od pionu o 1,46 m.

Zabytki w Toruniu – Krzywa Wieża.

Mimo swojego pochylenia Krzywa Wieża przez wiele wieków pełniła funkcje obronne. W XVIII w. dobudowano brakującą część ściany od strony miasta, a także poddano Wieżę gruntownej renowacji, m.in. wyrównując stropy. Gdy średniowieczne fortyfikacje straciły na znaczeniu, zmieniła się również funkcja Krzywej Wieży. Z początku przeznaczono ją na więzienie dla kobiet, a w XIX w. wnętrza budowli zaadaptowano na cele mieszkalne. Po II wojnie światowej Wieża stała się siedzibą dwóch organizacji – najpierw jednego z oddziałów Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, a w latach 70-tych i 80-tych Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego. W 2008 r. zabytkową Krzywą Wieżę przeznaczono na potrzeby Miejskiej Instytucji Kultury Toruń 2016, organu, który odpowiedzialny był za promowanie Torunia do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r. Dziś natomiast mieści się w wieży Toruńska Agencja Kulturalna, a także popularna kawiarnia Krzywa Caffe.

Poznaj inne zabytki Torunia:
co zobaczyć w Toruniu Bramy miejskie w Toruniu
przewodnik po Toruniu Baszty miejskie w Toruniu
Toruń zabytki Areszt Śledczy – „Okrąglak”
Toruń atrakcje Pałace w Toruniu
Toruń Atrakcje

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Krzywa Wieża, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*