Pałace

Większość wspaniałych pałaców powstała w Toruniu w XVII i XVIII w. Choć barok nie został przez Torunian przyjęty zbyt entuzjastycznie, to już z początkiem XVIII w. chętnie wznoszono kamienice w stylu późnobarokowym i rokokowym.

Z budowli, które zachowały się do dziś na uwagę zasługują przede wszystkim trzy: Pałac Dąmbskich, Pałac Meissnera i Pałac Fengera. Pałac Dąmbskich wznosi się przy ul. Żeglarskiej 8. Nie został on zbudowany od podstaw, ale powstał na fundamentach starszej, gotyckiej budowli. Inicjatorem przebudowy w stylu barokowym (1693 r.) był biskup kujawski Stanisław Kazimierz Dąmbski. Cechą wyróżniającą nowego pałacu była fasada ozdobiona roślinnymi stiukami i bogato ornamentowany portal. Z czasem pałac stał się prawdziwym wzorem dla toruńskich patrycjuszy, którzy chętnie stosowali przyjęte tu rozwiązania architektoniczne we własnych rezydencjach. Pałac pozostał w posiadaniu Dąmbskich do końca XVIII w., następnie został przeznaczony na hotel, a w 1870 r. przekształcony przez Prusaków na oficerskie kasyno. Przy okazji budynek pozbawiony został wielu dekoracji, w tym barokowego portalu. Swój dawny wygląd odzyskał pałac dopiero w II poł. XX w., po przejęciu go przez Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Toruń atrakcje - Pałace.

Pałac Jakuba Meissnera – toruńskiego burmistrza i królewskiego burgrabiego, usytuowany jest przy Rynku Staromiejskim 7. Został on zbudowany w 1739 r. i był pierwszym pałacem w Toruniu zaprojektowanym w stylu rokokowym. Niestety, wraz z zajęciem Torunia przez Prusaków po II rozbiorze Polski, pałac został przebudowany w stylu klasycystycznym, a dokładniej w jego bardzo skromnej wersji. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości budynkowi nie przywrócono dawnej świetności. Dziś mieści się tu Dom Harcerza.

Pałac Fengera spotkał ten sam los co Pałac Jakuba Fengera. Dziś usytuowany przy ul. Mostowej budynek pozbawiony jest barokowych ozdób, a przecież w poł. XVIII w. stanowił on jeden z najdoskonalszych przykładów późnobarokowej architektury mieszczańskiej w Toruniu. Dziś ta trzypiętrowa budowla pełni funkcję kamienicy czynszowej.

Zobacz atrakcje Torunia:
Toruńskie pierniki
Panorama toruńska
Bulwar Filadelfijski w Toruniu
przewodnik turystyczny po Toruniu Zoo w Toruniu
Toruń zabytki

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Pałace, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*