Ratusz Staromiejski

Pośrodku Rynku Staromiejskiego wznosi się okazały gmach Ratusza – jeden z najdoskonalszych przykładów architektury mieszczańskiej okresu średniowiecza w tej części Europy. Ze szczytu ratusza w Toruniu rozciąga się wspaniała panorama na Stare Miasto.

We wczesnym średniowieczu, w miejscu dzisiejszego Ratusza, znajdowały się sukiennice oraz kramy i ławy chlebowe. Do tych ostatnich przylegała od końca XIII w. wieża, jedyny element pierwszej zabudowy śródrynkowej, który przetrwał do naszych czasów. Swój obecny kształt Ratusz Staromiejski uzyskał pod koniec XIV w., gdy pozwolenie na wzniesienie okazałej i wielofunkcyjnej budowli wydał wielki mistrz krzyżacki Konrad Wallenrod. W miejscu wcześniejszych sukiennic i kramów chlebowych stanęła wtedy czteroskrzydłowa budowla na planie prostokąta o wymiarach 44 na 52 m. Zachowana od strony południowej wieża została podwyższona o dwie kondygnacje i przykryta wysokim hełmem (został on zniszczony z pocz. XVIII w.). Wewnątrz Ratusza znalazł się okazały dziedziniec, do którego prowadziły cztery bramy, po jednej w każdym skrzydle.

Toruń

Ratusz w Toruniu. Autor zdjęcia: Pko, licencja: CC BY-SA 3.0

Ratusz w Toruniu.

W ciągu kilku następnych wieków Ratusz w Toruniu był jeszcze kilkakrotnie przebudowywany. Najważniejsze prace wykonano z pocz. XVII w., gdy budynek podwyższono o jedną kondygnację oraz ozdobiono narożnymi wieżyczkami i szczytami w stylu manieryzmu niderlandzkiego. W trakcie przebudowy zachowano jednak gotycki charakter ratusza, co architekt Antoni van Obberghen osiągnął m.in. poprze użycie ostrych łuków. W czasie najazdu Szwedów w 1703 r. Ratusz został poważnie uszkodzony (dotyczyło to zwłaszcza jego bogatych wnętrz), w następnych latach udało się jednak usunąć większość zniszczeń. Natomiast w 1869 r. barokowy ryzalit został przebudowany w stylu neogotyckim. W XX i XXI w. w Ratuszu prowadzono jedynie prace restauracyjne, w wyniku których udało się odsłonić albo odtworzyć wiele wcześniejszych elementów budowli, a także wykonać iluminację elewacji budynku.

Toruń

Ratusz w Toruniu. Autor zdjęcia: Pko, licencja: CC BY-SA 3.0

Dawniej Ratusz był siedzibą Rady Miejskiej i sądu, a w reprezentacyjnej Wielkiej Sali Mieszczańskiej organizowano sejmiki Stanów Prus Królewskich i podejmowano królów. W Sali Królewskiej, w północno – wschodniej części Ratusza zmarł w 1501 r. król Jan Olbracht. Dziś Ratusz stanowi siedzibę Muzeum Okręgowego, w którym prezentowane są bogate kolekcje sztuki – od gotyckiej po nowożytną. Na uwagę zasługują tu przede wszystkim XVII i XVIII-wieczne formy do pierników oraz portrety mieszczańskie z XVI-XVIII w., w tym Mikołaja Kopernika.

Zobacz zabytki Torunia:
Rynek Nowomiejski w Toruniu
Droga Królewska w Toruniu
zabytki Torunia Dwór Artusa w Toruniu
zwiedzanie Torunia Bazylika katedralna w Toruniu
Toruń Atrakcje

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Ratusz Staromiejski, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*