Ruiny zamku krzyżackiego

Z zamku krzyżackiego w Toruniu niewiele się do dzisiaj ostało. Zamek został w 1454 r. zniszczony przez samych Torunian, a wydarzenie to zapoczątkowało wojnę trzynastoletnią.

Toruński zamek był pierwszym krzyżackim obiektem o charakterze obronnym na ziemi chełmińskiej. Jego budowa rozpoczęła się już w poł. XIII w., zakończyła natomiast w I poł. XIV w. Zamek otrzymał nietypowy kształt podkowy (później zamki krzyżackie budowane były na planie czworoboku) i otoczony został fosą. Na zewnątrz murów usytuowane zostało gdanisko, które z zamkiem połączył arkadowy ganek. Zamek był siedzibą komtura, a jego załogę stanowiło kilkunastu rycerzy zakonnych. Budowla stanowiła także bazę wypadową do podboju Prusów.

W 1454 r. zbuntowani toruńscy mieszczanie zburzyli krzyżacki zamek, a tym samym zapoczątkowali wojnę trzynastoletnią. Z konfliktu zwycięsko wyszło państwo polskie, które na mocy podpisanego w 1466 r. II pokoju toruńskiego otrzymało z powrotem Pomorze Gdańskie, Warmię i Ziemię Chełmińską z Toruniem. Sam zamek nigdy nie został przez Torunian odbudowany, a jego ruiny przez wieki przypominały o wygranej przez Polaków wojnie trzynastoletniej. Z dawnej krzyżackiej warowni zachowało się gdanisko, podziemia zamku głównego, a także fragmenty murów obronnych, parteru i ośmiobocznej wieży. W gdanisku i podziemiach prezentowane są stałe i czasowe wystawy, tam także znajduje się makieta zamku i tzw. sala strachu. Więcej obiektów przetrwało na terenie dawnego przedzamcza. Są to budynki młyna górnego, dawnego szpitala oraz otaczające przedzamcze mury z bramami Młyńską i Menniczą.

Imprezy i turnieje w ruinach zamku krzyżackiego w Toruniu.

Dziś ruiny krzyżackiego zamku wykorzystywane są do organizacji różnych imprez plenerowych – koncertów, turniejów rycerskich i średniowiecznych festynów. W lecie na dziedzińcu zamkowym obejrzeć można doskonałe przedstawienie typu światło i dźwięk – „Komturia”. Zamkowa fosa służy także za miejsce organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej „Song of Songs” i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt”.

Poznaj inne zabytki Torunia:
Krzywa Wieża w Toruniu
co zobaczyć w Toruniu Bramy miejskie w Toruniu
przewodnik po Toruniu Baszty miejskie w Toruniu
Toruń zabytki Areszt Śledczy – „Okrąglak”
Toruń Atrakcje

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Ruiny zamku krzyżackiego, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*