Rynek Nowomiejski

Rynek Nowomiejski w Toruniu stanowił niegdyś główny plac Nowego Miasta – odrębnej od Torunia jednostki administracyjnej. Dziś plac ten zdominowany jest przez okazały budynek XIX-wiecznego zboru ewangelickiego.

Nowe Miasto zostało lokowane w 1264 r. Aż do 1454 r. był to odrębny od Torunia organizm miejski, którego mieszkańcy specjalizowali się w produkcji rzemieślniczej. Rynek Nowomiejski uzyskał kształt kwadratu o boku długości 95 m, co ciekawe jednak, boki zostały usytuowane ukośnie, a nie prostopadle względem głównych stron świata. W odróżnieniu od Rynku Staromiejskiego główny plac Nowego Miasta posiada regularny układ przestrzenny, a z każdego narożnika wychodzą po dwie prostopadłe ulice. W narożniku północnym są to ulice Sukiennicza i św. Katarzyny, we wschodnim – św. Jakuba i Szpitalna, w południowym – Ślusarska i Browarna, a w zachodnim ulice Królowej Jadwigi i Prosta.

Toruń

Rynek Nowomiejski, widok z wieży kościoła. Autor zdjęcia: Pko, licencja: CC BY-SA

Budynki na Rynku Nowomiejskim w Toruniu.

Jeśli chodzi o zabudowę śródrynkową, to przez pierwsze kilka wieków od lokacji Rynek Nowomiejski w Toruniu niczym specjalnie nie różnił się od swojego odpowiednika na Starym Mieście. Był tu ratusz, ławy chlebowe oraz sukiennice. Pod koniec XVII w. postanowiono jednak przekształcić gotycki ratusz w kościół ewangelicki pw. Trójcy Świętej. Z pocz. XIX w. świątynia bardzo podupadła, a jej stan zły stan techniczny zagrażał mieszkańcom Torunia. Zdecydowano się więc rozebrać budynek i wznieść nowy kościół pod tym samym wezwaniem. Nowa budowla, zaprojektowana w oryginalnym stylu arkadowym, stanęła pośrodku rynku w 1824 r., a funkcje sakralne pełniła do wybuchu II wojny światowej. Później jej wnętrza służyły za magazyny, dziś natomiast dawny zbór stanowi siedzibę Fundacji TUMULT.

Toruń

Rynek Nowomiejski w Toruniu. Autor zdjęcia: Jan Maksymilian Mehlich, licencja: CC BY-SA


Rynek Nowomiejski otoczony jest ładnymi, stylowymi kamieniczkami. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Apteka Pod Złotym Lwem (nr 13), z pocz. XV w. i przebudowana w wieku XIX, a także dwie XVII-wieczne kamienice: Gospoda Cechu Murarzy (nr 17) i Gospoda Pod Modrym Fartuchem.

Poznaj inne zabytki Torunia:
Droga Królewska w Toruniu
zabytki Torunia Dwór Artusa w Toruniu
zwiedzanie Torunia Bazylika katedralna w Toruniu
co zwiedzić w Toruniu Kamienice mieszczańskie w Toruniu
Toruń Atrakcje

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Rynek Nowomiejski, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*