Rynek Staromiejski

Rynek Staromiejski w Toruniu od wieków stanowi centralny plac Starego Miasta. W przeszłości odbywały się na rynku turnieje rycerskie i uroczyste parady, prowadzono tu także handel i wykonywano egzekucje. Dziś jest to jedna z najbardziej reprezentacyjnych części Torunia.

Rynek Starego Miasta został wytyczony w poł. XIII w. Nie był to jednak pierwszy plac w tej części Torunia, funkcję taką spełniał wcześniej obszar znajdujący się w obrębie ulic Żeglarskiej, św. Jana, Łaziennej i Mikołaja Kopernika, dziś zajmowany przez bazylikę katedralną. Rynek ma kształt prostokąta o wymiarach 105 na 109 m oraz nieregularny rozkład ulic. Po dwie ulice wychodzą z północno – wschodniego narożnika (Chełmińska i Szewska) oraz z południowo – wschodniego narożnika (Szeroka i Żeglarska). W części północno – zachodniej Rynek styka się z ulicą Panny Marii, a w części południowo – zachodniej z ulicą Różaną.
W przeszłości Rynek Staromiejski był największym placem handlowym miasta, a także głównym centrum komunikacyjnym. W jego zachodniej części odbywały się przeróżne turnieje i imprezy okolicznościowe, dlatego dziś część ta zwana jest potocznie placem turniejowym. Na rynku stał także pręgierz, do którego wiązano różnej maści przestępców, skazanych na chłostę lub publiczne pohańbienie.

Toruń

Ratusz Staromiejski w Toruniu. Autor zdjęcia: RubberDragon, licencja: CC BY-SA 2.0

Rynek w Toruniu.

W centralnej części Rynku Staromiejskiego wznosi się Ratusz. Jest to nie tylko najważniejsza budowla świecka na terenie Starego Miasta, ale również doskonały przykład środkowoeuropejskiej architektury mieszczańskiej okresu średniowiecza. W południowej części Rynku usytuowany jest Dwór Artusa – okazały budynek z trójkondygnacyjną fasadą utrzymaną w stylu neorenesansu niderlandzkiego. Po stronie zachodniej stoi natomiast jezuicki kościół św. Ducha i neogotycki gmach Poczty Głównej.

Toruń

Rynek Staromiejski w Toruniu. Autor zdjęcia: Marc Szarkowski, licencja: CC BY-NC-ND 2.0


Poza Ratuszem najbardziej charakterystycznym elementem Rynku Staromiejskiego jest Pomnik Mikołaja Kopernika, wykonany przez Fryderyka Abrahama Tiecka i odsłonięty w 1853 r. Przedstawia on astronoma odzianego w togę profesorską, trzymającego astrolabium i wskazującego jednocześnie na niebo.

Poznaj inne zabytki Torunia:
Ratusz w Toruniu
Rynek Nowomiejski w Toruniu
Droga Królewska w Toruniu
zabytki Torunia Dwór Artusa w Toruniu
Toruń Atrakcje

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ TO MIEJSCE:
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Rynek Staromiejski, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*